COVID-19 nedeniyle birçok şirket, çalışanlarına evden çalışmalarını tavsiye ediyor. Çoğu kişi için uzaktan çalışmak yeni ve alışmak için biraz zaman gerektiren bir durum. Evden çalışanlar için verimliliği sürdürmenin 4 İpucunu araştırdık.

İster bir gereklilikten olsun ister kendi seçiminiz olsun, evden çalışmanın çeşitli avantajları var. İşe gidip gelirken yolda zaman kaybetmezsiniz. Diğer taraftan, kendinizi motive etmeniz ve bir ofis ortamında olabileceğiniz kadar verimli çalışmanız tamamen size bağlı.

Sizlere bu makalede, evden çalışırken iş verenin size verdiği sorumlulukları yerine getirebilmek, iş birliği ve iş motivasyonu içinde çalışabilmek ve verimliliği en üst noktada sürdürmek için dört yararlı ipucu sunuyoruz.

Evden Çalışanlar İçin Verimliliği Sürdürmenin 4 İpucu

Belirlenmiş bir çalışma alanı ayırmak, beyninize verimli olarak çalıştığınız yerde bulunduğunuz mesajını verebilir.

1. Zihnimiz için “iş” tetikleyici oluşturmak

Ofiste çalıştığımız zamanlarda, her gün yaptığımız hazırlanma ve işe gitme gibi şeyler zihnimizin o iş gününe hazırlanmasına yardımcı olur. Uzaktan çalışırken zihnimizi benzer bir şekilde işe hazırlamak için, egzersiz yapmak, haberleri okumak veya kahve hazırlamak gibi “güne başlangıç” tetikleyicileri belirleyebiliriz.

Bu bağlamda bir çalışma alanı oluşturmak da önemli olabilir. Her yerde çalışıp verimli olabiliyorsanız bu sizin daha fazla iş odaklı düşünmenize yarayacak. Eğer ki daha fazla düzene ihtiyacınızın olduğunu düşünüyorsanız, evin içinde varsa ayrı bir oda, yada iş için ayırabileceğiniz bir masa veya izole bir ortam, beyninizin daha fazla odaklanıp dikkatinizin dağılmadan daha verimli çalıştığınız izlenimini güçlendirir.

zihnimiz için iş tetikleyici oluşturma

Uzaktan çalışmanın en büyük zorluklarından birisi dikkat dağıtıcı unsurlardır. Çalışma süresi içinde iş harici görevlerden uzak durmak zihnin doğru modda kalmasını sağlayacaktır. Örneğin iş için sunum hazırlarken, yemeği ocağa koyup bir yandan pişmesini düşünmek yerine onun için ayrı bir zaman belirleyin.

2. Liste yaparak Motivasyonunuzu koruyun

Evden çalışırken basit bir yapılacaklar listesi, düzeninizi, verimliliğinizi, motivasyonunuzu korumak için çok işe yarayabilir. Listenizi oluştururken büyük ve uzun vadeli bir projeyi bitirmek için gerekli küçük parçaları görev olarak listeye eklemeyi düşünün. Daha küçük olan hedefleri tamamlayarak onları listeden silmek, beynimize ilerleme kaydettiğinizi hissettirir ve günün sonunda bize olumlu katkı sağlar. İşlerin daha kolay hale gelmesi için tek bir büyük görevi listeye yazmaktan kaçınmalıyız.

liste yaparak motivasyonu koruma

Listenizi aklınızda tutmayın, not alın. Böylece, neler yapmanız gerektiğini unutmamak için zihninizde yer ayırmanız gerekmez ve listenizdeki görevlerin üzerini çizmek motivasyonunuzu korumanıza yardımcı olur.

Her hedefinizi geliştirmeniz gereken alışkanlıklara bölün.” ‘BJ Fogg’

3. Her iş için bir program yapın

Uzaktan çalışmak da normal ofis ortamında olduğu gibi bir program gerektirir. Burada ki tek fark uzaktan çalışırken, yapmanız gerekenleri kendimiz kontrol ederiz. Günün her anında çalışıyor olmamız gerekmez. Kendimizi ofis harici bir ortamda çalışırken fiziksel, duygusal ve mental olarak yenilemek için düzenli aralar vermeniz gerekmektedir. Sadece iş ile ilgili olmayan sizi motive edecek başka aktivitelerinde çalışma zamanınız içinde programlanması gerekmektedir.

Çalışma programınızı oluştururken hayatınızda yapmanız gereken diğer şeyleri de hesaba katın. Yapmanız gereken diğer şeyler içinde uygun bir rutin oluşturun. Evcil hayvanınız varsa onu günün belli saatlerinde parka götürerek kendiniz içinde bir yürüyüş aktivitesi gerçekleştirmiş olursunuz.  Spor etkinliklerinizi, market alışverişinizi yada varsa gönüllü etkinlikleriniz, çalışma programınızı bu etkinliklerin öncesinde veya sonrasında bitecek şekilde programlayın.

her iş için bir program yapma

Programınızı paylaşılabilen bir takvimle oluşturursanız, birlikte çalıştığınız kişiler yada diğer aile bireylerinin görmesini sağlamış olursunuz.  Bu kişilerin, sizinle  görüşmek için ne zaman uygun olduğunuzu, programınız dahilinde kişisel zamanlarınızı görmesini sağlar. Çalışma arkadaşlarınız da bu takvime göre çalışma zamanlarını ayarlayabilir. Bu strateji ile sizinle birebir ilişki içerisinde olan iş arkadaşlarınız, aile bireyleriniz ve sosyal arkadaşlarınıza karşı çalışma sınırlarınızı korumuş olursunuz.

4. Ortak bir çalışma süreci geliştirin

Evden çalışmak sanılanın aksine tek başına yapılan bir eylem değildir. Birlikte çalıştığınız ekibinizle görüşmek, çalışma görevleri almak, iş hakkında kararlar vermek veya geri bildirim alıp vermek gibi durumlarda başkalarıyla etkileşim kurmak gerekir. Uzaktan çalışmada iş birliği için yöntemler belirlemek bu nedenle çok önemli.

Yüz yüze görüşme gerektiği zamanlarda görüntülü konuşma araçlarını tercih etmeniz işe yarayabilir.

ortak çalışma süreci office meeting

İş için resmi bir kararlarınız veya çalışmalarınız hakkında bilgi iletmek için e-posta ile haberleşme çok faydalı olabilir, ancak gelen kutuları hızlıca dolabilir. Ekibinizle bir haberi paylaşmak yada kısa bilgiler vermek için Slack veya Google’in Hangouts sohbet uygulamaları çok işe yarayabilir.

Daha uzun toplantılar yada ekibinizin koordinasyon çalışmalarını ayrıntılı bir şekilde yapmak için görüntülü iletişim araçlarını kullanabilirsiniz. Microsoft’un Skpe, Facebook Whatsapp yada Telegram App uygulaması bu konuda kendisini ispatlamış ürünlerdir.